Wadium w formie elektronicznej

Zabezpieczenie wadialne w przetargu

Informujemy, że serwis internetowy Ewadia.pl będzie działał w pełni poprawnie na przeglądarkach:

 • Google Chrome
 • Mozzila Firefox
 • Microsoft EDGE

 

Proces aplikowania o poręczenie wadialne jest prosty i intuicyjny. Obecna wersja jest dostępna dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jako tzw. JDG (Jednoosobowa Działalność Gospodarcza) oraz Spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i Spółek akcyjnych. Bardzo przypomina zakupy w sklepie internetowym. Składa się z następujących kroków:

 

Wprowadź dane potrzebne do wniesienia poręczenia wadialnego

 

Naprawdę wymagamy minimum danych:

 

 • Potrzebujemy dla identyfikacji Twojej firmy: numeru NIP, danych osoby, która składa wniosek w jej imieniu (imię i nazwisko, numer telefonu, email).
 • W kwestii przetargu potrzebujemy: numeru (chodzi o numer „zamówienia o przetargu” to tylko 6 cyfr, możesz go znaleźć w dokumentacji przetargowej lub na stronie: https://searchbzp.uzp.gov.pl/Search, wzorcowy numer to: 123456-N-2020) oraz wartość wymaganego wadium.
 • Chcemy też poznać Twoje doświadczenie w zakresie przetargów: ilość przetargów, w których uczestniczyłeś, ilość wygranych przetargów i zaokrągloną wartość wygranych przetargów,
 • Poprosimy też o akceptację kilku standardowych Oświadczeń.
 • Chcemy się upewnić, że mamy do czynienia z Tobą (a nie automatem), dlatego prosimy o zaznaczenie reCaptcha (standardowe rozwiązanie firmy Google),
 • Na e-mail wskazany we wniosku otrzymasz link autoryzacyjny, po kliknięciu w który będziesz mógł kontynuować proces. E-mail jest wysyłany błyskawicznie – jeśli jeszcze go nie otrzymałeś upewnij się, że nie trafił do SPAMU.

 

Sprawdź ile będzie kosztowało poręczenie wadialne

 

Doskonale wiemy, że oczekujesz atrakcyjnej ceny za udzielenie poręczenia. Już teraz podpowiemy Tobie, że możesz ją obniżyć, jeśli:

 

 • zarejestrujesz się w naszym serwisie (gorąco zachęcamy – zaznacz tą opcję, a przy kolejnym wnioskowaniu będziesz miał jeszcze więcej korzyści, m.in.: prostszy proces, niższe koszty, autoryzacja kodem SMS),
 • wyrazisz zgodę na przetwarzanie danych marketingowych,

 

Za każdym razem cena jest ustalana indywidualnie.

 

 • Zaakceptuj, aby przejść dalej (na tym kroku możesz się cofnąć, aby ewentualnie poprawić dane we wniosku – bez żadnych konsekwencji).

 

 

Zaakceptuj warunki zabezpieczenia wadialnego

 

Akceptacja warunków cenowych to jedno, w kolejnym kroku przedstawimy Tobie – wzory dokumentów, które od nas otrzymasz. Możesz je pobrać i  zapoznać się z nimi. Żeby przejść dalej musisz zaakceptować – zaprezentowane wzory dokumentów i regulacji.

 

 • Zaakceptuj, aby przejść dalej (na tym kroku możesz się cofnąć, aby ewentualnie poprawić dane we wniosku, czy kalkulacji – bez żadnych konsekwencji).

 

Zapłać za poręczenie wadialne

 

W tym kroku – prosimy o realizację płatności. Masz do wyboru aż 2 różnych operatorów płatności, współpracujących ze większością polskich banków.

 

 • Po realizacji płatności – wylogowaniu się z banku zostaniesz z powrotem przeniesiony do naszego systemu, aby dokończyć proces.

 

Podpisz dokumenty o udzielenie poręczenia wadialnego

 

To już przedostatni krok, jeśli aplikowałeś jako niezarejestrowany użytkownik naszego systemu możesz wybrać jedną z dwóch opcji podpisu dokumentacji poręczeniowej:

 

 1. Podpis kwalifikowany – jeśli go posiadasz – otrzymasz komplet dokumentów online (po podpisaniu ich przez przedstawicieli POLFUND FPK S.A.),
 2. Podpis przy Kurierze – jeśli wybierzesz tę opcję, pamiętaj, że dokumenty dotrą do Ciebie w formie „papierowej” w ciągu kilku dni. Otrzymasz kod śledzenia przesyłki, za pomocą którego będziesz mógł monitorować jej dystrybucję w serwisie www firmy kurierskiej.

 

Jeśli aplikujesz jako zarejestrowany użytkownik naszego systemu możesz wybrać jedną z dwóch opcji podpisu dokumentacji poręczeniowej:

 

 1. Podpis kwalifikowany – jak wyżej,
 2. SMS – to działa podobnie, jak potwierdzenie przelewu w banku. Otrzymujesz na swój telefon SMSa z kodem, który przepisujesz do aplikacji i podpisane!

 

 Odbierz poręczenie zapłaty wadium online lub od kuriera

 

W zależności od wybranej przez Ciebie opcji podpisu/autoryzacji możesz pobrać dokumenty online, wyślemy je również na Twój e-mail lub po prostu otrzymasz je w wersji papierowej od Kuriera.

 

Podsumowując – poręczenie wadialne możesz nabyć łatwo i przyjemnie, bez wychodzenia z domu czy biura. Zdecydowanie zachęcamy do założenia konta w naszym systemie. Składanie kolejnych wniosków, jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik naszego systemu jest o 50% szybsze i tańsze, a to nie wszystkie korzyści, na które możesz liczyć.

 

Czytaj więcej

Najczęściej zadawane pytania o wadium elektroniczne

Cyfryzacja zamówień publicznych to proces, którego z niecierpliwością wyczekują zarówno potencjalni wykonawcy, jak i zamawiający. W ostatnich latach wprowadzono w tym zakresie szereg udogodnień, dzięki czemu zarówno uczestnictwo w przetargach, jak i ich ogłaszanie stały się łatwiejsze i znacznie bardziej dostępne. Przykładem usprawnienia usług w obszarze PZP jest właśnie gwarancja wadialna w formie elektronicznej. Co warto wiedzieć o tej formie zabezpieczenia?

1. Czy można wnosić wadium w formie elektronicznej, jeśli w przetargu krajowym zamawiający zastrzegł formę pisemną?

Tak – nawet jeśli w SIWZ zamawiający zastrzegł, że w przypadku wadium ma zostać uwzględniony wniosek w formie pisemnej, prawo dopuszcza złożenie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej w formie elektronicznej. Wynika to bezpośrednio z przepisów Kodeksu Cywilnego. W art. 78(1) § 2. k.c. czytamy, że:
„Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej”.
Oznacza to, że złożenie e-wadium opatrzonego podpisem kwalifikowanym ma taką samą moc prawną, co gwarancja bankowa w tradycyjnej, papierowej formie.

2. Jaką wartość musi mieć gwarancja wadialna?

Bez względu na to, czy wykonawca składa wadium elektroniczne, czy w formie tradycyjnej, wysokość gwarancji zawsze określana jest indywidualnie przez zamawiającego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wartość wadium nie może przekraczać 3% szacowanej wartości zamówienia. Gwarancję wadialną należy wnieść już w momencie składania oferty, a jej podstawowym celem jest zapewnienie środków finansowych na poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków umowy zawartej w ramach aukcji lub przetargu.

3. Jak wysoką gwarancję wadialną mogę uzyskać przez serwis ewadia.pl?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, proponujemy wadium elektroniczne w wysokości do 100 000 zł oraz poręczenia wadialne o wartości 1 000 – 500 000 zł.

4. Na co zwracać uwagę, wybierając wadium w formie elektronicznej?

Aby bankowa lub ubezpieczeniowa gwarancja wadialna w formie elektronicznej była honorowana przez zamawiającego, musi spełniać wszelkie wymogi stawiane tego rodzaju dokumentom. W szczególności powinna:
– zapewniać zapłatę przez gwaranta zatrzymanego wadium w sytuacjach określonych prawem,
– mieć formę pliku elektronicznego i być opatrzona ważnym podpisem kwalifikowanym,
– umożliwiać dokonanie kontroli dokumentu elektronicznego, weryfikacji podpisu oraz odczytania informacji minimum przez okres wymaganego zabezpieczenia oferty.

5. Kiedy warto zdecydować się na elektroniczne wadium?

Z całą pewnością warto zdecydować się na wniesienie wadium w formie pliku komputerowego w postępowaniach prowadzonych w formie elektronicznej. Od kilku lat taki sposób prowadzenia przetargów jest w naszym kraju niezwykle popularny, co spowodowane jest m.in. coraz bardziej zaawansowaną informatyzacją usług publicznych. Od 2021 roku przetargi online zastąpiły prowadzenie postępowań z zakresu prawa zamówień publicznych w formie papierowej. Powoduje to, że gwarancja wadialna w formie elektronicznej stała się powszechnie honorowanym dokumentem w każdym postępowaniu przetargowym.

6. Gdzie nabyć gwarancję wadialną online?

Wielkim udogodnieniem gwarancji elektronicznej jest możliwości uzyskania jej bez wychodzenia z domu lub biura. Jeszcze do niedawna, pozyskanie tradycyjnej, papierowej wersji dokumentu wiązało się z koniecznością udania się do banku lub agencji ubezpieczeniowej, w zależności od statusu prawnego gwaranta. Obecnie, możliwość uzyskania wadium elektronicznego pozwala zrezygnować z tego rodzaju spotkań, oszczędzając wiele cennego czasu.
Zachęcamy do korzystania z łatwego, intuicyjnego procesu nabywania poręczeń wadialnych za pośrednictwem naszego serwisu ewadia.pl. Gwarancja wadialna w formie elektronicznej do 100 000 zł dostępna jest nawet w kilka minut! Zapewniamy najwyższe bezpieczeństwo transakcji, procedurę w pełni zgodną z obowiązującym prawem oraz wygodną i bezpieczną formę odbioru poręczenia zapłaty wadium online lub od kuriera.

7. Wadium w formie elektronicznej – co można zyskać, rejestrując konto w ewadia.pl?

Gdy potrzebne Ci wadium elektroniczne UZP, warto dokonać jego zakupu po rejestracji konta w ewadia.pl Oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Przede wszystkim masz gwarancję niższej opłaty za udzielenie poręczenia. Samo wypełnienie wniosku staje się również o wiele prostsze i szybsze. Umowę o wadium w postaci elektronicznej możesz wygodnie podpisać na dwa sposoby – wykorzystując swój podpis kwalifikowany lub wpisując specjalny kod, który wyślemy do Ciebie SMS-em. Proces ten jest maksymalnie uproszczony.

Możesz wybrać, czy dokumenty trafią do Ciebie w wersji papierowej, za pośrednictwem kuriera, czy w wersji elektronicznej na podany adres e-mail. Jeśli uzyskujesz wadium w formie elektronicznej za pośrednictwem naszego serwisu nie po raz pierwszy i składasz aplikację w dzień roboczy, w godz. od 8:00 do 16:00, cały proces będzie trwał nie dłużej niż kilkanaście minut. Wiemy jak ważny jest Twój czas, więc staramy się go zawsze szanować. Masz także automatycznie odnawiający się limit poręczeń wadialnych.

8. Wadium elektroniczne zwrot – na czym polega?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zwracane jest wadium w postaci elektronicznej. Regulacje prawne precyzyjnie określają konieczność zwrotu wadium wniesionego w pieniądzu – należy tego dokonać w sytuacji, w której zamawiający wyłonił wykonawcę, unieważnił postępowanie lub wycofał swoją ofertę przed upływem terminu składania ofert.

Podobne zasady obejmują wadium elektroniczne. Zwrot jednak nie jest dokonywany w postaci pieniężnej, a w formie oryginału dokumentu gwarancji. W rzeczywistości jednak zazwyczaj nie odsyła się oferentowi złożonych dokumentów. Elektroniczne gwarancje wadialne mają określony termin ważności oraz są wystawiane dla jasno określonego postępowania, nie ma więc możliwości ponownego wykorzystania tej samej gwarancji w innym przetargu. Jeśli szukasz szczegółowych informacji na temat zasad, obejmujących wadium elektroniczne UZP precyzyjnie opisuje aktualne regulacje na swojej stronie internetowej.

 

Skontaktuj się z nami

Telefon

91 424 31 30

Adres

POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A.
ul. Monte Cassino 32
70-466 Szczecin

Formularz kontaktowy

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Właścicielem serwisu ewadia.pl jest POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A. 

POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Szczecinie, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym Szczecin - Centrum w Szczecinie,  XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000045150;  NIP: 851-27-50-369; REGON: 812398913; wysokość kapitału zakładowego: 16.000.000 PLN.;  wysokość kapitału wpłaconego: 16.000.000 PLN

Dane kontaktowe

Telefon

91 424 31 30

Adres

ul. Monte Cassino 32
70-466 Szczecin

*POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A. wg Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości  jest funduszem poręczeniowym zgodnie z art. 6b ust 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007r., Nr 42, poz. 275), tym samym Fundusz jest umocowany do udzielania poręczeń wadialnych w myśl zapisów art. 45 ust. 6 pkt 5 oraz art. 148 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych.

gwarancja wadialna, poręczenie wadialne PZP, firma udzielająca poręczenia wadialnego, proste poręczenia wadialne, wniesienie wadium do przetargu, gwarancja wadialna w formie elektronicznej, gwarancja wadialna w postaci elektronicznej, elektroniczna gwarancja wadialna, koszty poręczenia wadialnego, jak wyliczyć koszt poręczenia wadialnego, Koszt zakupu poręczenia wadialnego